Martens

Informujemy o zawarciu w dniu 29 grudnia 2016 roku przez Polhouse Estate Development & Investment Nigeria Ltd. umowy z przedsiębiorstwem Martens sp. z o. o. .

W wyniku zawartych umów Polhouse Estate Development & Investment Nigeria Ltd. nabył całą linie produkcyjną do produkcji dachówki typu „S” oraz technologię wykonania tych dachówek wykorzystywaną do tej pory przez zakład Martens. Jednocześnie zawarto umowę na wykorzystanie znaku towarowego w postaci nazwy „MARTENS – OLDENBURG” i „IDEALNA DACHÓWKA – MARTENS” jak i kontynuacji tradycji przedsiębiorstwa i dachówki MARTENS przez przedsiębiorstwo Polhouse Estate Development & Investment Nigeria Ltd. .

Przedsiębiorstwo MARTENS było rodzinną inicjatywą powstałą w 1913 r. w Oldenburgu w Niemczech, przez dziesięciolecia wypracowywano i udoskonalano  technologię produkcji dachówek cementowych i betonowych. W 1993 r. część produkcji przeniesiono do Polski i otworzono oddział MARTENS sp. z o.o. w miejscowości Przytoczna w woj. Lubuskim. Polski oddział radził sobie na tyle dobrze, że po kilku latach przejął prawa do używania samodzielnie nazwy MARTENS-OLDENBURG od spółki niemieckiej MARTENS  Dachsteinwerk GMBH jak i stał się wiodącym zakładem w produkcji dachowych płytek betonowo-cementowych na terenie Polski.

Przed zawarciem powyższej umowy z dnia 29 grudnia 2016 r. przez Polhouse Estate Development & Investment Nigeria Ltd. trwały wielomiesięczne negocjacje dotyczące nie tylko odkupienia linii produkcyjnej , ale przede wszystkim możliwościom uzyskaniu pełnej technologii produkcji dachówki cementowo-betonowej  jak i co było dla Spółki bardzo ważne uzyskaniem możliwości posługiwania się ponad stuletnim znakiem towarowym kojarzącym się z dachówką jak i być kontynuatorem przedsiębiorstwa z tak bogatą tradycją rozpoznawalnym nie tylko w Polsce. Spółka Polhouse Nigeria Ltd. Okazała się na tyle wiarygodnym partnerem, że również ta część historyczna stała się elementem umowy i z dumą będziemy mogli być sukcesorami MARTENS – OLDENBURG przedsiębiorstwa powstałego w 1913 r.

IDEALNE DACHÓWKI MARTENS wykonane są ze specjalnego betonu barwionego w masie i dwukrotnie pokryte farbą akrylową w następujących kolorach: ceglasty, czerwony, brązowy, grafitowy, czarny, oraz na specjalne zamówienie – produkujemy dachówkę w kolorze niebieskim i zielonym.

Podstawowe dane techniczne:

Wymiary: 410 x 240 mm
Szerokość pokrywania: 200 mm
Ilość na 1 m: 15 szt.
Masa 1 szt.: 3 kg
Masa 1 m: 45 kg

 

Dostępne kolory:

Dachówki betonowe to materiał budowlany należący do szerokiej grupy dachówek. Posiadają różne kształty i kolorystykę. Na rynku konkurują z dachówkami ceramicznymi. Zdaniem wielu doskonale prezentują się na dachach oraz pasują do eleganckich domów.

Dachówki betonowe na skalę przemysłową produkowane są od 1844 roku i od tego momentu stanowią tańszą alternatywę niepalnego pokrycia dachowego dla dachówek ceramicznych. Pomysłodawcą produkcji tego typu dachówek był Niemiec Adolf Kroher, ale niezwykłą popularność zyskały one w okresie rewolucji przemysłowej w XIX-wiecznej Anglii. Właśnie w tym kraju opracowano pierwsze uprzemysłowione technologie procesów produkcyjnych. W Niemczech do dzisiaj dachówka betonowa jest napopularniejszym materiałem krycia dachu.

Technologia produkcji

Do produkcji dachówek betonowych używa się specjalnego szybkowiążącego cementu, piasku, wody oraz barwnika.
Cement używany przy produkcji jest inny niż pozostałe, to znaczy charakteryzuje się tym, że bardzo szybko się wiąże. Podczas produkcji dachówki betonowej zużywana jest stosunkowo niewielka ilość energii 12 kWh/m2 pokrycia. Tak małe zapotrzebowanie na energię jest wynikiem braku potrzeby wypalania kształtki lub energochłonnego suszenia produktu. Późniejszy etap produkcji polega na dwukrotnym malowaniu dachówki betonowej farbą akrylową, co poprawia jej wygląd oraz fakturę. Jej trwałość jest relatywnie wysoka, ponieważ niektórzy producenci dają nawet 30 lat gwarancji na swoje wyroby.